W umowie zlecenia nie ma obowiązku podania liczby godzin zlecenia. Wskazane jest natomiast wskazanie wynagrodzenia, np. w formie stawki godzinowej albo miesięcznej.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

W umowie zlecenia nie ma obowiązku podania liczby godzin zlecenia. Strony mogą jednak określić w umowie : „liczba godzin zgodnie z bieżącymi potrzebami”. Wskazane jest natomiast wskazanie wynagrodzenia, np. w formie stawki godzinowej albo miesięcznej. Zgodnie bowiem z art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się na wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy (art. 735 § 2 Kodeksu cywilnego). Wobec braku szczegółowych wytycznych co do określenia wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy zlecenia, kwestia ta jest pozostawiona stronom umowy.

Wynagrodzenie można ustalić zarówno jako kwotę miesięczną, jak i stawkę godzinową. Wybór należy do stron. W terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, czyli pod koniec miesiąca (albo po jego zakończeniu), zleceniobiorca powinien w rachunku wskazywać liczbę godzin przepracowanych w miesiącu. Jeśli wynagrodzenie określono kwotowo, to miesięczną stawkę dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych w miesiącu, aby sprawdzić, czy kwota za 1 godzinę wynosi co najmniej stawkę minimalną. Od 1.1.2025 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 30,50 zł brutto.

Sposób potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia, którą wskazuje zleceniobiorca, strony określają w umowie zlecenia. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia (art. 8b ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Zleceniodawca przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne (art. 8c ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź