Po ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego będzie możliwe kontynuowanie działalności przez przedsiębiorstwo w spadku.

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

Powołanie zarządcy sukcesyjnego jest możliwe także po śmierci przedsiębiorcy. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy z 5.7.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej: ZarządSukcU), jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:

1) małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub

2) spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo

3) spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Z kolei jak stanowi art. 12 ust. 2 ZarządSukcU o uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego zarządcę sukcesyjnego może powołać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku. Dla istnienia legitymacji czynnej do powołania zarządcy sukcesyjnego dla grupy osób wskazanych w ust. 1 przesłanką konieczną jest wyłącznie złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku, o którym stanowi art. 1012 Kodeksu cywilnego.

Należy tylko pamiętać, iż uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. Powołanie zarządcy sukcesyjnego wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Notariusz zgłasza ten fakt do CEIDG niezwłocznie, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu powołania zarządcy sukcesyjnego.

Zgodnie zaś z art. 29 ZarządSukcU od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku. Tak więc, po ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego, będzie możliwe kontynuowanie działalności przez przedsiębiorstwo w spadku. Zarząd sukcesyjny wygasa po upływie 2 lat od śmierci przedsiębiorcy.