W przypadku wniesienia aportem nieruchomości do spółki będącej osobą prawną takie zdarzenie spowoduje u podmiotu wnoszącego powstanie przychodu podatkowego. W przypadku, gdy przedmiotem aportu są środki trwałe, wówczas za KUP uznaje się wartość początkową środka trwałego, pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
Upraszczając, kosztem będzie część niezamortyzowana.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że do przychodów zalicza się m.in. wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego. Ponadto w ustawie sprecyzowano, że jeżeli wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.
Artykuł 15 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi natomiast, że w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się KUP w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Z przepisów wprost zatem wynika, że w przypadku wniesienia przez podatnika CIT aportem do innej spółki będącej podatnikiem CIT nieruchomości stanowiących środek trwały, do KUP z takiej transakcji podatnik wnoszący będzie mógł zaliczyć niezamortyzowaną część wnoszonych środków trwałych.