Należy zastosować normatywy higieniczne ustalone dla tej płci, którą ta osoba ma wskazaną w dowodzie osobistym lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość.
W zakładzie pracy stosowane są w stosunku do pracowników normatywy higieniczne uwzględniające deklarację danego pracownika co do płci, która znajduje swoje potwierdzenie w dokumencie tożsamości (np. dowodzie osobistym).
Z tego względu uprawniony będzie wniosek, że w przypadku osoby transpłciowej, również na tej podstawie należy podejmować działania, np. w zakresie stosowanych normatywów higienicznych. Co oznacza, że jeśli pracownik zakończył skutecznie procedurę prawną zmiany płci, płeć wskazana w dokumencie tożsamości jest obowiązującą.
Warto także pamiętać, że zgodnie z przepisami pracodawca podejmuje odpowiednie przedsięwzięcia organizacyjne lub stosuje odpowiednie środki, zwłaszcza wyposażenia technicznego, w celu uniknięcia konieczności ręcznego przemieszczania ciężarów. Jeżeli w zakładzie pracy nie ma możliwości uniknięcia ręcznego przemieszczania ciężarów, to pracodawca powinien zorganizować stanowiska pracy w taki sposób, żeby zapewnić przemieszczanie ładunków w sposób bezpieczny i zdrowy poprzez:
1) ocenę środowiska pracy, w którym praca będzie wykonywana,
2) analizę rodzaju przemieszczanego ładunku,
3) cech indywidualnych pracownika (ograniczeń, jeśli są zgłoszone, płci, wieku itp.),
4) sposobu wykonywania pracy (techniki przemieszczania).
Normy dźwigania dla mężczyzn wynoszą 30 kg przy pracy stałej (na odległość maksymalnie 25 m) i 50 kg w trakcie pracy dorywczej. W przypadku kobiet masa ładunku jest niższa, co wiąże się z odmiennością ich budowy ciała, ilością tkanki mięśniowej i wydolności fizycznej, która u kobiet standardowo jest niższa niż u mężczyzn. Kobiety nie mogą dźwigać przedmiotów ważących więcej niż 12 kg przy pracy stałej (na odległość nie większą niż 25 m) i 20 kg, jeśli jest to praca dorywcza.
W obowiązujących przepisach prawa pracy nie uwzględniono przypadku zmiany płci. Zatem kobieta, która poddała się zmianie płci na męską, będzie dźwigać cięższe przedmioty. Warto jednak, przed dopuszczeniem do pracy, skierować takiego pracownika na badania profilaktyczne celem uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnej pracy.