Korekta odliczonego podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego w związku ze zmianą jego przeznaczenia w okresie korekty (tj. przekazania budynku do świadczenia usług zwolnionych przedmiotowo od VAT w okresie korekty), sporządzona i zadeklarowana w terminach wskazanych w obowiązujących przepisach, tj. w rozliczeniu stycznia każdego kolejnego roku podatkowego, nie zobowiązuje podatnika do zapłaty jakichkolwiek odsetek.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

W sprawie podatkowej przedstawionej w pytaniu mamy do czynienia z tzw. zmianą przeznaczenia nieruchomości. Podatnik wybudował budynek mieszkalny w celu świadczenia usług zakwaterowania, które to usługi objęte są 8% stawką VAT. Podatnik był więc uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od zakupu nieruchomości. Następnie, po 5 latach użytkowania obiektu do usług najmu krótkoterminowego, podatnik zmienił sposób wykorzystania nieruchomości. Obiekt zaczął służyć podatnikowi do świadczenia usług zwolnionych od VAT. Zmieniło się zatem prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z obiektem.

Stosownie do treści art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, podatnik dokonuje korekty VAT w tzw. systemie korekt, na zasadach wskazanych w art. 91 ust. 1–6 VATU.

Trzeba zaznaczyć, że korekty podatku naliczonego związanego ze zmianą przeznaczenia towarów dokonuje się, jeżeli dany towar znajduje się w tzw. okresie korekty. Okres korekty dla poszczególnych grup towarowych ustawodawca określił w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 91 ust. 7a VATU w zw. z art. 91 ust. 2 VATU w przypadku nieruchomości o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł, gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT od zakupu i dokonał takiego odliczenia, a następnie zmieniło się to prawo, korekty dokonuje w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania, za okres pozostały do końca okresu korekty. Roczna korekta w tym przypadku dotyczy 1/10 kwoty podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu nieruchomości. Korekty VAT należy dokonywać w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności – w deklaracji za ostatni okres rozliczeniowy. Korekty VAT dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczenia podatku, pod warunkiem, że zmiana następuje w okresie korekty. Dziesięcioletni okres korekty biegnie od roku, w którym obiekt budowalny został oddany do użytkowania, a rok oddania do użytkowania jest pierwszym okresem, za który należy sporządzić korektę.

Wykazując właściwą kwotę korekty podatku naliczonego w rozliczeniu stycznia każdego kolejnego roku podatkowego (do upływu okresu korekty), podatnik nie dolicza do wartości „oddawanego” podatku żadnych odsetek. Kwota korekty nie stanowi bowiem zaległości podatkowej, jest bieżącym zobowiązaniem podatnika w podatku od towarów i usług.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź