Sprzedaż używanej biżuterii (np. złotych lub srebrnych kolczyków, obrączek, łańcuszków) przez podatnika VAT czynnego, prowadzącego salon jubilerski, może być objęta procedurą VAT marża.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) w przypadku przedsiębiorcy dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu dalszej odprzedaży, podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę VAT (art. 120 ust. 4 VATU). Z tym zastrzeżeniem jednak, że zasadniczym warunkiem zastosowania takiej procedury rozliczenia VAT jest brak wystąpienia kwoty VAT naliczonego do odliczenia przez tego przedsiębiorcę przy nabyciu tych towarów, w szczególności w przypadku nabycia tych towarów od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT, tzn. osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (art. 120 ust. 10 pkt 1 VATU).
Jednocześnie przez dzieła sztuki rozumie się towary takie jak: obrazy, kolaże, rysunki, pastele, druki i litografie, rzeźby, posągi, gobeliny, tkaniny ścienne, fotografie (art. 120 ust. 1 pkt 1 VATU). Przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się towary takie jak: znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (art. 120 ust. 1 pkt 2 VATU). Przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, których wiek przekracza 100 lat (art. 120 ust. 1 pkt 3 VATU). Z kolei przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki, a także inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne sklasyfikowane w pozycjach CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112 Nomenklatury Scalonej (art. 120 ust. 1 pkt 4 VATU).
Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy VATU należy uznać, że sprzedaż używanej biżuterii (np. złotych lub srebrnych kolczyków, obrączek, łańcuszków) przez podatnika VAT czynnego, prowadzącego salon jubilerski, może być objęta procedurą VAT marża. Wynika to z tego, że:
1) podatnik VAT posiada status podatnika VAT czynnego, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży biżuterii;
2) podatnik VAT nabywa biżuterię od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z czym przy jej nabyciu nie powstaje kwota VAT naliczonego, którą podatnik VAT mógłby odliczyć;
3) podatnik VAT nabywa biżuterię w celu jej dalszej odsprzedaży, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
4) nabywana biżuteria może zostać uznana za towar używany w rozumieniu przepisów VATU, ponieważ:
a) nie jest nowa, była wcześniej używana przez poprzedniego właściciela i nadaje się do dalszego użytku w jej aktualnym stanie lub po naprawie oraz
b) powinna zostać sklasyfikowana do pozycji CN 7113 (artykuły biżuteryjne) albo CN 7114 (artykuły jubilerskie) Nomenklatury Scalonej, więc nie obejmuje jej wyłączenie przewidziane dla dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków, oraz metali szlachetnych lub kamieni szlachetnych sklasyfikowanych w pozycjach CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112 Nomenklatury Scalonej.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w działalności interpretacyjnej organów podatkowych, w tym m.in. w interpretacji podatkowej z 31.8.2012 r. (IPPP2/443-512/12-2/IŻ), w której organ podatkowy wyjaśnił, że:
„W sytuacji Wnioskodawcy prowadzącego lombard można uznać, że dokonuje on sprzedaży towarów będących przedmiotami używanymi, których stał się właścicielem wskutek tego, iż pożyczkobiorca nie dokonał spłaty udzielonej mu pożyczki. Towary te spełniają zatem definicję, o której mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W przypadku sprzedaży nieodebranego zastawu w postaci wyrobów jubilerskich podstawą opodatkowania będzie marża stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Za kwotę nabycia należy uznać wartość niespłaconej pożyczki. Zatem w zakresie możliwości opodatkowania marżą sprzedaży nieodebranych zastawów w postaci wyrobów jubilerskich (nabytych w drodze przywłaszczenia) stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe”.