Nie istnieje generalny zakaz zmiany podstawy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę B2B, o ile tylko zmiana ta nie została dokonana w celu obejścia przepisów prawa pracy.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Podstawową przeszkodą jest aby zawarta umowa B2B nie stanowiła kalki umowy o pracę, bowiem wówczas będzie ona spełniała definicję stosunku pracy i tak też zostanie potraktowana przez np. ZUS. Proszę zatem zadbać o to, aby w podpisanej umowie B2B nie było cech charakterystycznych dla stosunku pracy, czyli np. podporządkowania pracownika pracodawcy, kierownictwa pracodawcy, itd., gdyż zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Poza tym, nie istnieje generalny zakaz zmiany podstawy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę B2B, o ile tylko zmiana ta nie została dokonana w celu obejścia przepisów prawa pracy. Mówiąc w największym skrócie: jeśli obie strony tego chcą, do tego dążą i są obiektywnie przekonane, że taka zmiana będzie dla nich lepszym rozwiązaniem, to mogą jej dokonać.

W przypadku założenia przez dyrektora ds. marketingu, którego dotyczy pytania, spółki kapitałowej (nawet jednoosobowej), zasadniczo nie będzie żadnych przeciwwskazań do zawarcia umowy o świadczenie usług marketingu pomiędzy Państwem a tą spółką kapitałową. Muszą Państwo pamiętać jedynie o tym, aby zawarta umowa miała elementy wskazujące, że jest to umowa zawarta pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami, którego zachowują swoją autonomię, a umawiają się jedynie na – z grubsza rzecz ujmując – określone działanie lub określony rezultat. Zatem zawarta umowa nie powinna nosić cech stosunku pracy.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź