Jest dopuszczalne pozostawienie pracownikowi dotychczasowego wynagrodzenia, pod warunkiem, że nie dojdzie do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Rodzaj pracy (stanowisko, funkcja, zawód, specjalność) oraz wynagrodzenie za pracę odpowiadające temu rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, to nieodłączne postanowienia umowy o pracę, a zarazem warunki pracy i płacy. Warunki te mogą jednak ulec zmianie w trakcie trwania zatrudnienia. Zmiany te wprowadza się albo w drodze porozumienia zmieniającego (tzw. aneksu do umowy), albo wypowiedzenia zmieniającego. Zmiany korzystne dla pracownika, jak i niekorzystne, mogą być wdrożone, jeśli obie strony stosunku pracy zgodnie wyrażą taką wolę. Z opisu stanu faktycznego wynika, że to pracownik zaproponował przejście na inne stanowisko pracy, a pracodawca wyraził zgodę. Zatem nie ma wątpliwości, że w tej materii strony osiągnęły porozumienie.
Natomiast w kwestii wynagrodzenia, które na tym stanowisku jest niższe niż wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika na dotychczasowym stanowisku. W zakresie wynagrodzenia obowiązuje zasada, że powinno ono być ustalone w taki sposób, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy, kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. W celu określenia wynagrodzenia za pracę ustala się – w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania – wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli zostały one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy. Ponadto pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub innej niż pieniężna. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub zdobytych poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Biorąc powyższe pod uwagę, jeśli dla stanowiska obejmowanego przez pracownika zostały określone stawki wynagrodzenia z uwzględnieniem kwalifikacji, wykształcenia czy innych warunków, a na tym stanowisku zatrudnieni są także inni pracownicy o porównywalnych do tego pracownika atutach, którzy otrzymują adekwatne do stanowiska płace, należałoby pracownikowi obniżyć wynagrodzenie w drodze porozumienia, lub – w przypadku braku zgody – poprzez wypowiedzenie zmieniające. Natomiast jeśli pracownik wyróżnia się na tle innych osób zajmujących to stanowisko, a jego cechy są na tym stanowisku pożądane – co oznacza, że nie można zarzucić działania naruszającego zasady równego traktowania w zatrudnieniu – możliwe jest zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia.