Usługi te należy wykazać dla potrzeb VAT jako tzw. eksport usług, powinny być one udokumentowane fakturą bez VAT, z adnotacją „odwrotne obciążenie”.
W opisanej sytuacji mamy do czynienia z tzw. eksportem usług, czyli świadczeniem usług między podatnikami VAT z różnych państw.
Usługi związane z administracyjną obsługą biura oraz usługi kadrowo–płacowe podlegają ogólnym regułom ustalenia miejsca świadczenia. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Usługi te nie są opodatkowane VAT w Polsce.
Jak wynika z art. 106b ust. 1 pkt 1 VATU podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą: sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 VATU, dokonywane przez niego na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej. Z kolei czynności wskazane w art. 106a pkt 2 VATU, to m.in. świadczenie usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca.
Polski podatnik ma w tej sytuacji obowiązek wystawienia faktury bez VAT, z adnotacją „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 VATU) oraz ujęcia transakcji w rejestrach VAT (art. 109 ust. 3a VATU). Usługi te powinny być wykazane w dacie ich wykonania upływu okresu rozliczeniowego, ewentualnie otrzymania za nie wcześniejszej zapłaty.
Nie ma w tej sytuacji obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT UE (art. 97 VATU) ani składania informacji podsumowującej VAT UE (art. 100 ust. 1 pkt 4 VATU).
W JPK_V7 eksport usług powinien być wykazany w polach P_11, K_11.