Dieta, za czas zagranicznej podróży służbowej, naliczana jest od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju, do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju. Do tego dochodzi dieta za czas realizacji zadań na terenie Polski oraz za czas powrotu do miejscowości zakończenia podróży.
Czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
- lądowej – od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju,
- lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
- morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.
W przypadku łączenia podróży zagranicznej z podróżą na terenie kraju (dojazd do granicy, dojazd na lotnisko w innej miejscowości itp.), do części krajowej stosuje się regulacje dotyczące podróży służbowych na terenie kraju.
Jeśli pracownik w początkowym okresie wyjazdu (2 dni) przebywał służbowo w Polsce, oznacza to, że realizował zadanie służbowe w kraju. Rozliczenie tego okresu opiera się w pełni na zasadach dotyczących krajowej podróży służbowej. Następnie rozpoczyna podróż zagraniczną, za czas której dieta będzie naliczana od chwili startu z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania na pierwszym lotnisku w kraju. Może również wystąpić czas drogi powrotnej na terenie kraju (np. z Krakowa jako miejscowości lądowania do wskazanej w poleceniu miejscowości zakończenia podróży), za który naliczona zostanie dieta krajowa.