Przerwy na karmienie dziecka piersią są wliczane do czasu pracy pracownicy. W zasadzie więc są traktowane na równi z wykonywaniem pracy. Z tego względu nie muszą być odrębnie wykazywane w ewidencji czasu pracy.
Przerwy na karmienie dziecka piersią
Kodeks pracy uprawnia pracownicę karmiącą dziecko piersią do płatnych i wliczanych do czasu pracy przerw od pracy. Ilość wspomnianych przerw i ich długość zależy od dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy oraz ilości dzieci, które pracownica karmi piersią. I tak pracownica karmiąca piersią jedno dziecko ma prawo do:
- dwóch półgodzinnych przerw – jeżeli dobowy wymiar jej czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin,
- jednej półgodzinnej przerwy – jeżeli dobowy wymiar jej czasu pracy wynosi od 4 do 6 godzin.
Natomiast pracownica karmiąca piersią więcej niż 1 dziecko (np. bliźnięta) ma prawo do:
- dwóch przerw po 45 minut – jeżeli dobowy wymiar jej czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin,
- jednej przerwy 45-minutowej – jeżeli dobowy wymiar jej czasu pracy wynosi od 4 do 6 godzin.
Pracownica uprawniona do dwóch przerw może złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie ich łącznie. W praktyce dość powszechnie – za zgodą pracodawcy – przerwy są wykorzystywane w taki sposób, że pracownice np. kończą pracę godzinę wcześniej (tak jak opisano to w pytaniu).
Przerwy na karmienie w ewidencji czasu pracy
Jak już wspomniałam, przerwy na karmienie dziecka piersią są wliczane do czasu pracy pracownicy. W zasadzie więc są traktowane na równi z wykonywaniem pracy. Z tego względu nie muszą być odrębnie wykazywane w ewidencji czasu pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu w ewidencji czasu pracy powinny znaleźć się zapisy o pracy od godz. 7:50 do godz. 15:50.
Taki sposób rozumienia charakteru przerw na karmienie dziecka piersią potwierdza resort pracy. W stanowisku z 8.3.2019 r. w sprawie prowadzenia innej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, ministerstwo pracy wyjaśnia, że w ewidencji czasu pracy pracownika „pracodawca m.in. określa wymiar zwolnień od pracy, jeżeli takie zwolnienia zostały pracownikowi udzielone, ze wskazaniem ich rodzaju (§ 6 pkt 1 ppkt a rozporządzenia). Oznacza to, że należy je w ewidencji czasu pracy uwzględniać w celu prawidłowego rozliczenia czasu pracy pracownika. Natomiast przerwy na karmienie piersią, zgodnie z przepisem art. 187 KP, wliczane są do czasu pracy i są w pełni płatne. Z tego też względu nie wymagają one ewidencjonowania w ramach ewidencji czasu pracy”.