W opisanym przypadku, w którym pracownik został skierowany przez pracodawcę na studia podyplomowe, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Stosownie do postanowień art. 1031 § 1 Kodeksu pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

1) urlop szkoleniowy;

2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 1032 Kodeksu pracy, urlop szkoleniowy, o którym mowa powyżej, przysługuje w wymiarze:

1) 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;

2) 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;

3) 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;

4) 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 1033 Kodeksu pracy, pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Wszelkie uprawnienia, które pracodawca chciałby przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe, zgodnie z art. 1034 Kodeksu pracy, powinny zostać określone w pisemnej umowie. Co ważne, umowa ta nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca nie ma obowiązku zawarcia takiej umowy, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Mając na uwadze powyższe, w opisanym przypadku, w którym pracownik został skierowany przez pracodawcę na studia podyplomowe, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy. Studia podyplomowe nie zostały bowiem ujęte w przytoczonym wykazie (art. 1032 Kodeksu pracy). Oczywiście, istnieje możliwość zawarcia umowy o innej treści, obejmującej studia podyplomowe, w żadnym jednak razie nie jest ona obligatoryjna, a strony mogą ustalić jej treść wedle własnego (nie kodeksowego) uznania.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź