Moim zdaniem dopiero w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej powinna być ona rozliczona od otrzymanego przychodu okresie zawieszenia.
Zasady, jakie obowiązują przedsiębiorców podczas zawieszenia działalności gospodarczej, zostały zawarte w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. W przepisach ogólnych opisano sytuacje, w których podatnik może zawiesić działalność, oraz prawa i obowiązki, jakie go w tym czasie obejmują.
Kasowa metoda rozliczeń w PIT została stworzona z myślą o ułatwieniu rozliczeń dla mniejszych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki osobowe, w których wspólnikami są osoby fizyczne. Jej celem jest wsparcie tych podmiotów poprzez odraczanie obowiązku zapłaty podatku do momentu faktycznego otrzymania zapłaty od kontrahentów.
Co do zasady przedsiębiorca w trakcie zawieszenia firmy nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tego tytułu. Jednak nie wszystkie podejmowane działania będą świadczyły o prowadzeniu działalności, bowiem podatnikowi przysługują pewne prawa i obowiązki, które powinien spełniać, aby zabezpieczyć lub zachować źródło przychodów w przyszłości. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:
- może pobierać należności i jest obowiązany do regulowania zobowiązań, które powstały przed zawieszeniem,
- może zbywać własne środki trwałe i elementy wyposażenia,
- ma prawo bądź obowiązek uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem,
- wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
- może osiągać przychody finansowe – również z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Z kasowej metody będą mogły korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Warto podkreślić, iż prowadzenie działalności na własny rachunek nie wyklucza możliwości zatrudniania pracowników przez podatnika. Jednak z opodatkowania na zasadach kasowych PIT nie skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.
Kasowa metoda rozliczeń w PIT została stworzona z myślą o ułatwieniu rozliczeń dla mniejszych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki osobowe, w których wspólnikami są osoby fizyczne. Jej celem jest wsparcie tych podmiotów poprzez odraczanie obowiązku zapłaty podatku do momentu faktycznego otrzymania zapłaty od kontrahentów. Przedsiębiorca, który oblicza dochód dla celów PIT metodą kasową, tak samo będzie ustalał dochód dla celów składki zdrowotnej.
Zgodnie z art. 81 ust. 2zd ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ilekroć w ust. 2 i 2b-2zc jest mowa o przychodach i kosztach ich uzyskania w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to nie uwzględnia się w tych przychodach i kosztach ich uzyskania przychodów osiągniętych i kosztów poniesionych w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Mając na uwadze powyższe moim zdaniem dopiero w rozliczeniu rocznym powinna być naliczona składka zdrowotna od otrzymanego przychodu.