Tak. Dokonując tzw. wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), opodatkowanej w Polsce, można stosować zwolnienie dla tzw. dostaw towarów w systemie wysyłkowym, pod warunkiem, że przedmiotem tych dostaw nie są towary wrażliwe, objęte bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji. W ewidencji, która prowadzona jest na potrzeby stosowania zwolnienia z kasy, należy podać dane nabywcy towaru oraz jego adres. Niekoniecznie musi to być adres zamieszkania nabywcy.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

W stanie faktycznym zaprezentowanym w pytaniu mamy do czynienia z tzw. transakcjami wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), zdefiniowanymi w art. 2 pkt 22a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU). Jest to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę z terytorium jednego państwa członkowskiego, na terytorium innego państwa członkowskiego będącego państwem zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest podmiotem niezobowiązanym do rozliczenia WNT, np. konsumentem.

Jeżeli całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO, jak i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (usług TBE) świadczonych na rzecz podatników z innych państw członkowskich nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 42 000 zł, WSTO podlega opodatkowaniu w Polsce (a nie w kraju zakończenia transportu, wysyłki).

W takiej sytuacji rozliczenie realizowanych przez podatników dostaw towarów do zagranicznych konsumentów odbywa się według unormowań polskich. Stosujemy zatem krajowe regulacje dotyczące kas fiskalnych dla sprzedaży detalicznej. Co do zasady transakcje WSTO podlegają ewidencji fiskalnej, przy czym można dla tych czynności stosować generalnie zwolnienia przedmiotowe i zwolnienie podmiotowe z kasy. Co bardzo istotne, dokonując sprzedaży wysyłkowej WSTO, polski podatnik – nawet jeśli ujmuje daną sprzedaż w kasie rejestrującej – ma obowiązek dodatkowo potwierdzić jej wykonanie w postaci faktury. Tak wynika z art. 106b ust. 1 pkt 2 VATU.

Pytacie Państwo o możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej do zagranicznego konsumenta, jeśli zapłata za transakcję zostanie uregulowana w formie bezgotówkowej, przelewem na rachunek bankowy. Tego rodzaju zwolnienie zostało określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: KasRejR). Z niniejszego zwolnienia z kasy mogą korzystać podatnicy dokonujący dostawy towarów zagranicznym kontrahentom, jeśli:

1) dostawa odbywa się w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),

2) dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo–kredytowej na rachunek bankowy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej, której jest członkiem,

3) z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę posiadanych przez podatnika będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dostawa i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres),

4) przedmiotem dostawy nie są towary wymienione w § 4 KasRejR.

Powyższe oznacza, że aby skorzystać ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej, oprócz przyjęcia zapłaty na konto, konieczne jest także zaprowadzenie ewidencji wiążącej wpłatę z czynnością sprzedaży. W tej ewidencji należy umieścić dane nabywcy towaru oraz jego adres. Ustawodawca nie żąda jednak, aby był to adres zamieszkania nabywcy. Wystarczy zatem podać jakikolwiek adres kupującego, aby wypełnić niniejszy warunek. Istotne jest również to, że zwolnienie z poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących może być stosowane, o ile przedmiotem sprzedaży podatnika nie są tzw. towary wrażliwe, wymienione w § 4 KasRejR (np. perfumy, sprzęt fotograficzny).

Końcowo warto zaznaczyć, że przekroczenie limitu sprzedaży wysyłkowej WSTO w kwocie 42 000 zł w roku podatkowym powoduje automatycznie przeniesienie miejsca opodatkowania transakcji do państwa, w którym kończy się wysyła lub transport sprzedanego towaru. Z tej przyczyny polskie regulacje dotyczące kas fiskalnych przestają mieć zastosowanie. Nie jest zatem możliwe zastosowanie krajowych zwolnień z kasy fiskalnej dla tej sprzedaży.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź