Zasady kasowego PIT

Metoda kasowa zakłada, że przychód powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty od kontrahenta, nie później jednak niż dwa lata od daty wystawienia faktury albo w chwili likwidacji działalności gospodarczej. Metoda ta obejmuje również sytuacje częściowego uregulowania należności oraz wpłat na poczet przyszłych dostaw towarów lub usług, które mają zostać zrealizowane w kolejnych okresach sprawozdawczych. Koszty uzyskania przychodów są natomiast rozliczane w momencie ich rzeczywistego poniesienia. Wybierając tę metodę rozliczania przychodów podatnik jest zobowiązany do jej stosowania przez cały rok podatkowy.

Kryteria stosowania kasowego PIT

Aby podatnik mógł skorzystać z metody kasowej, musi spełniać następujące warunki:

  • przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym bezpośrednio rok podatkowy nie mogą przekroczyć 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
  • podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych w związku z prowadzoną działalnością;
  • konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze metody kasowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności (lub do końca roku podatkowego, jeśli działalność rozpoczęto w grudniu).
Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Podmioty objęte regulacją

Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie:

  • skali podatkowej (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • podatku liniowego (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • IP BOX (art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Termin wejścia w życie przepisów

Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1.1.2025 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Wraz z wprowadzeniem metody kasowej do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidywane są także zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak bowiem wskazano powyżej, w metodzie kasowej koszty uzyskania przychodów będą mogły być rozliczane dopiero w momencie ich rzeczywistego poniesienia. Oznacza to zatem, że zobowiązania, które nie zostaną opłacone, nie będą mogły być zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów. Celem nowelizacji jest więc jedynie dostosowanie rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów do wprowadzanych zmian. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów to również 1.1.2025 r.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź