Wniosek o wydanie przez Dyrektora KIS interpretacji indywidualnej złożył podatnik, który w opisie stanu faktycznego wskazał, że w tym roku wraz z narzeczoną będzie brał ślub. Podatnik wraz z narzeczoną spodziewa się, że od gości weselnych otrzymają w prezencie gotówkę. Podatnik jest pewny, że otrzymana od gości gotówka nie przekroczy kwoty wolnej od podatku dla grupy podatkowej, w której się dany gość znajduje – suma darowizn od danego gościa z ostatnich pięciu lat także nie przekroczy kwoty wolnej od podatku. Jako, iż będą to prezenty, podatnik wraz z narzeczoną nie chcą wymagać od gości, by przelewali pieniądze na konto bankowe a w trakcie ślubu podarowali jedynie potwierdzenia transakcji lub pokwitowania przelewów.

Podatnik chciał zatem wiedzieć czy w opisanym przez niego zdarzeniu przyszłym wystąpi obowiązek zapłaty podatku od darowizny lub obowiązek jej zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zdaniem podatnika, jeżeli sumaryczna kwota darowizn z ostatnich pięciu lat od poszczególnego gościa nie przekroczy kwoty wolnej od podatku dla danej grupy podatkowej, w której się gość znajduje, to nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od darowizny ani potrzeba zgłoszenia darowizny. Udokumentowanie otrzymanej gotówki można wykonać w formie tabeli z imieniem i nazwiskiem gościa, grupy podatkowej/stopniem pokrewieństwa oraz otrzymaną kwotę.

Dyrektor KIS uznał zdanie podatnika za prawidłowe i wskazał, że opisane we wniosku nabycie przez podatnika gotówki w prezencie od gości weselnych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i nie będzie wiązało się z żadnym obowiązkiem zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego – jeżeli istotnie wartość darowizn doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby (gościa weselnego) w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok nie przekroczy kwot określonych w art. 9 ust. 1 PodSpDarU.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź