Przychody osiągane przez fundację rodzinną z nieodpłatnych świadczeń (związanych z nieoprocentowaną pożyczką) nie są wyłączone ze zwolnienia podatkowego. Będą one więc zwolnione z CIT.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, fundacje rodzinne – poza pewnymi zakresami – są zwolnione z podatku.

Zwolnienie to nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Zaciągnięcie pożyczki nie jest taką działalnością. Przychody z nieodpłatnych świadczeń (związanych z nieoprocentowaną pożyczką) nie są zatem wyłączone ze zwolnienia podatkowego na tej podstawie.

Z kolei w myśl dalszych przepisów ustawy o CIT, zwolnienie podatkowe nie ma także zastosowania do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1, wynosi co najmniej 5%. Powyższą regulacją nie są objęte przychody z nieodpłatnych świadczeń (związanych z nieoprocentowaną pożyczką).

W związku z powyższym przychody osiągane przez fundację rodzinną z nieodpłatnych świadczeń (związanych z nieoprocentowaną pożyczką) nie są wyłączone ze zwolnienia podatkowego. Będą one więc zwolnione z CIT.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz