W pierwszych sześciu miesiącach długi wzrosły o 171,5 mln złotych – wynika z raportu „Sytuacja branży budowlanej”, przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz BIK we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa. Problemy z regulowaniem swoich zobowiązań na czas mają aż 44 894 przedsiębiorstwa – to 5,8 proc. firm zarejestrowanych w KRS oraz CEIDG.
To także oznacza wzrost, bo niepłacących w terminie dłużników jest aż o 2 195 więcej niż na koniec poprzedniego roku. Co ciekawe, ponieważ jednocześnie znacząco zwiększyła się liczba przedsiębiorstw budowlanych, to odsetek niesolidnych firm spadł z 5,9 do 5,8 proc. Najgorzej radzą sobie firmy, specjalizujące się w inżynierii lądowej i wodnej, a drugi w niechlubnej klasyfikacji jest sektor odpowiedzialny za wznoszenie budynków.
Wielkość przedsiębiorstwa nie ma większego wpływu na wzrost zadłużenia. Z danych zebranych w raporcie wynika, że zaległości mniejszych firm zwiększyły się o 98,6 mln zł (o 6,1 proc.), natomiast relatywnie większych spółek handlowych o 72,4 mln zł (czyli o 2,3 proc.). Autorzy raportu przypominają też, że przez trzy poprzednie kwartały długich dużych firm malały.
Jeśli brać pod uwagę województwa, to liderem tej niechlubnej klasyfikacji jest Mazowsze – zarówno pod względem liczby dłużników, jak też kwoty zadłużenia. Z raportu można wyczytać, że ponad 6,5 tys. firm mających siedzibę w województwie mazowieckim ma długi sięgające 1,04 mld złotych.