Zapłacą za krzywdę bezbronnych zwierzaków

Sejm uchwalił w piątek nowelę kodeksu karnego i ustawy o ochronie zwierząt, zwiększającą z dwóch do trzech lat kary więzienia za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi. W przypadku szczególnego okrucieństwa kara wzrośnie nawet do pięciu lat.

Obligatoryjne dla sądu ma być też orzekanie wobec sprawcy takiego czynu nawiązki w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzekać nawiązkę. Orzekano ją jedynie w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. nie przekraczała 1 tys. zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5 tys. zł do 10 tys. zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10 tys. zł do 20 tys. zł – zaledwie raz.

Nowela zmienia zasady zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Orzeczenie zakazu będzie fakultatywne przy podstawowym typie przestępstw wobec zwierząt. Przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem stanie się obligatoryjne. Zakaz ma być jednak stosowany, jedynie gdy przestępstwo popełnił ktoś wykonujący taki zawód.

Zmiany obejmą też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt. Podobnie jak w przypadku zakazu wykonywania zawodu, fakultatywne pozostanie jego orzeczenie przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Środek ten będzie natomiast obligatoryjny przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. Nowe przepisy umożliwią też orzekanie zakazu posiadania zwierząt w razie warunkowego umorzenia postępowania.

Wydłużony został też czas zakazu posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie – z 10 do 15 lat. Ustawa wprowadza karę pozbawienia wolności w wysokości od trzech miesięcy do lat pięciu za niestosowanie się do tych zakazów.

Niemal uchwalone przepisy pół roku temu zniknęły z porządku prac legislacyjnych wobec stwierdzonych braków. Teraz wróciły.

– Państwo stanowczo zajmie się osobami, które w sposób haniebny, brutalny i bestialski traktują zwierzęta – mówi o uchwalonych przepisach Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności