Zakwaterowanie to nie najem

– Usługi krótkotrwałego zakwaterowania oraz najem mieszkania należy uznać za prowadzone w ramach działalności gospodarczej, w związku z czym wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – odpowiada podatnikowi skarbówka na pytanie o najem wakacyjny. – Całość dochodu uzyskanego z najmu należy zatem opodatkować według skali podatkowej lub w formie tzw. podatku liniowego – kontynuuje w interpretacji (numer 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).

Chodziło o wynajmowanie mieszkania na doby w okresie wakacyjnym. Podatnik, którego sprawa dotyczy, jest właścicielem jednego mieszkania. Dochody z jego wynajmu opodatkowuje 8,5-proc. ryczałtem. To coraz częstszy wybór wynajmujących (patrz infografika).

Opisał, że najemcy często opuszczają mieszkanie w końcu czerwca. Zamierza w związku z tym przez wakacje wynajmować je turystom, zanim we wrześniu znajdzie nowego najemcę na dłużej. Będzie to trwało około dwóch miesięcy rocznie.

Wyższy podatek przez cały rok

Skarbówka uznała, że tego rodzaju działania ze swej istoty nie mogą mieć charakteru przypadkowego, incydentalnego. Wymagają podejmowania wielu zaplanowanych oraz przemyślanych działań. Przychody uzyskiwane z wynajmu przez cały rok trzeba więc zakwalifikować jako pochodzące z działalności gospodarczej.

W innej interpretacji fiskus uznał za przedsiębiorcę kobietę wynajmującą mieszkanie za pośrednictwem portalu booking.com. Podatniczka opisała, że współpraca z pośrednikiem ułatwia jej pozyskiwanie klientów i pozwala uniknąć trudności związanych z płatnościami. Nie ma innej pracy, więc sama dba o czystość w mieszkaniu. Jest to jedyny wynajmowany przez nią lokal.

Skarbówka stwierdziła, że współpraca wnioskodawczyni z wyspecjalizowanym w najmie pośrednikiem świadczy o zorganizowanym, ciągłym i zarobkowym przedsięwzięciu. Jest to więc działalność gospodarcza (nr interpretacji 2461-IBPB-2-2.4511.918.2016.2.MZA).

Rozmyta granica

Działalność gospodarcza jest zdefiniowana jako działalność zarobkowa, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Ustawa o PIT nie wspomina jednak ani o liczbie nieruchomości, których wynajmowanie świadczyłoby o prowadzeniu działalności, ani o kwocie przychodów, których osiągnięcie powodowałoby takie konsekwencje.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustaw o PIT i CIT proponuje, by wyłączyć z możliwości wyboru ryczałtu od najmu przychody podatników, którzy osiągają w ten sposób więcej niż 100 tys. zł rocznie. Nawet ten projekt nie przesądza jednak, czy takie przychody będą zaliczane do działalności gospodarczej, czy wciąż do najmu, ale opodatkowanego skalą podatkową.

W 2016 r. spośród odprowadzających ryczałt prawie połowa płaciła go od najmu, a tylko 11,4 tys. z nich także z innych źródeł niż najem.

Ryczałt coraz popularniejszy
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności