Większe fundusze nie skrócą kolejek

Dodatkowe 180 mln zł na zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego (120 mln zł) i zaćmy (60 mln zł) trafi do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach zmiany planu finansowego na 2017 r.

– Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego NFZ i zostały podzielone między oddziały wojewódzkie NFZ na podstawie algorytmu – tłumaczy rzeczniczka Funduszu Sylwia Wądrzyk. I dodaje, że najwięcej środków na operacje zaćmy trafi do oddziałów mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego, a na endoprotezy do mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. – Zależy nam na tym, aby dzięki tym dodatkowym środkom skrócić kolejki do tych operacji – podkreśla rzeczniczka.

Zgodnie z barometrem Fundacji Watch Health Care, monitorującej kolejki do świadczeń gwarantowanych, na przełomie czerwca i lipca na planową endoprotezoplastykę trzeba było czekać średnio 27,6 miesiąca, czyli blisko dwa lata i cztery miesiące. Jeśli przypadek jest pilny, chory czeka średnio 13,1 miesiąca, a gdy jest stabilny – 22,6 miesiąca, czyli prawie dwa lata. Skrócenie kolejek jest więc kluczowe. Eksperci twierdzą jednak, że dodatkowe fundusze nie rozwiążą problemu czekających w kolejce pacjentów.

– Mogą najwyżej poprawić sytuację finansową placówek, do których trafią – uważa Marcin Pakulski, były prezes NFZ. A prof. Bogdan Koczy, szef Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, dodaje, że nadwyżka nie wyrówna straty, jaką przyniosła styczniowa obniżka wyceny operacji, która doprowadziła do tego, że na operacjach endoprotezoplastyki jego szpital traci 4,5 mln zł.

– Szpitale nie są też w stanie wykonywać więcej operacji, bo blok operacyjny rządzi się określonymi zasadami, nie sposób np. pominąć czterogodzinnej sterylizacji sali tylko po to, by zwiększyć liczbę zabiegów. A nie wyobrażam sobie, by poważne i obarczone ryzykiem powikłań, a przede wszystkim planowe zabiegi wykonywać w nocy - tłumaczy prof. Koczy.
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności