Rolnicy proszą prezydenta o wcześniejsze emerytury

Wniosek w tej sprawie na ręce prezydenta Andrzeja Dudy złożył NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Związkowcy przygotowali własne propozycje zmian w ustawie o rentach strukturalnych oraz o w ubezpieczeniu społecznym rolników. Chodzi o przywrócenie możliwości przechodzenia przez rolników na wcześniejsze emerytury w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn także po 1 stycznia 2018 r. Jeśli nic się nie zmieni z końcem roku, kolejne pokolenia rolników stracą taką możliwość.

– Rozmawialiśmy na ten temat z panem prezydentem już dużo wcześniej, padła wtedy propozycja, abyśmy przygotowali konkretne projekty zmian, i z tej obietnicy się wywiązaliśmy – mówi Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych. – Nie wiemy jeszcze, jakie są szanse powodzenia tego projektu. Najlepiej, gdyby nowe przepisy weszły w życie od początku przyszłego roku. Będziemy zabiegali o to z całych sił.

Ciężko na gospodarce

Związkowcy żalą się, że rolnikom coraz trudniej przekazać gospodarstwo rolne następcom. Brakuje młodych do podejmowania tego typu działalności. Dlatego Solidarność Rolników Indywidualnych proponuje, aby odwiesić system rent strukturalnych i umożliwić rolnikom przechodzenie na nie z zachowaniem prawa do ubezpieczenia.

– Chodzi o to, by rolnicy nadal mogli naliczać staż emerytalny w KRUS, bez którego nie mogą liczyć na świadczenia z Kasy – dodaje szefowa rolniczej Solidarności.

Projekt ustawy znosi również warunek zaprzestania działalności rolniczej dla wypłaty całej emerytury rolniczej. Zdaniem pomysłodawców zmiana takiego ograniczenia jest konieczna, gdyż obecne regulacje dyskryminują rolników, bo pracujący w innych dziedzinach gospodarki nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą.

Znikające uprawnienie

– Rolnicy to zapobiegliwi ludzie i już teraz sprawdzają, ile wyniosą ich emerytury na początku przyszłego roku. Wielu z nich usłyszało ostatnio w KRUS, że na emeryturę mogą liczyć najwcześniej w 2023 r. Nic dziwnego, że tych, co stracili możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, trafia teraz szlag – zauważa Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. – Tym bardziej że w pierwotnej wersji prezydenckiego projektu przewidującego przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego 60 lat lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn było wyraźnie przewidziane wykreślenie ograniczeń w przechodzeniu przez rolników na wcześniejsze emerytury. W czasie prac legislacyjnych taki zapis zniknął z projektu i rolnicy z końcem roku stracą możliwość wcześniejszego przechodzenia na emerytury.

Nie ma żadnej pewności, czy projekt rolników zostanie przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożony w Sejmie jako jego inicjatywa ustawodawcza.

Z tego, co udało się ustalić „Rzeczpospolitej", na razie KRUS szacuje, ile będzie kosztowało Kasę utrzymanie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez rolników. W tej sprawie będzie też musiał wypowiedzieć się minister finansów. W tym roku budżet dokłada do emerytur i rent rolniczych 15,5 mld zł, czyli ponad 90 proc. kosztów wypłaty tych świadczeń.

Opinia

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS

Takie propozycje oceniam jednoznacznie negatywnie. Problem polega na tym, że system emerytur rolniczych nie zachęca do dłuższej aktywności. Różnica w wysokości świadczenia przyznanego mężczyźnie w wieku 60 lat czy 65 jest na tyle niewielka, że bardziej opłaca mu się wcześniej przejść na emeryturę. Jeśli nie będzie przy tym żadnych ograniczeń w jednoczesnym pobieraniu świadczenia z KRUS i dalszego prowadzenia działalności rolniczej, nikt nie będzie się zastanawiał, czy przejść na taką emeryturę. Problem polega na tym, że koszt wypłaty emerytur rolniczych jest w 90 proc. pokrywany z budżetu państwa. A utrzymanie systemu wcześniejszych emerytur rolniczych w następnych latach tylko powiększy te koszty. Oznacza to upublicznienie kosztów, które poniesie społeczeństwo, i indywidualizację korzyści, bo rolnicy dłużej będą korzystać z tych wypłat.
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności