Piekarski: jak prokuratura walczy o 250 mld zł

Najważniejsza dla odpowiedzialności karnej jest kwestia zamiaru i świadomości. Więc ktoś, kto się pomylił przy wystawianiu faktur, nie musi ponosić odpowiedzialności za wyłudzenie VAT. To organy procesowe będą miały obowiązek wykazywać oszukańczy zamiar – zapewniał w programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Piekarski, prokurator Departamentu do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Jak poinformował gość Mateusza Rzemka, do tej pory zapadły wyroki w sprawach dotyczących 2 mld zł uszczupleń podatkowych, 2100 podejrzanym postawiono zarzuty w sprawach dotyczących wyłudzeń ponad 13 mld zł, od marca 2016 r. skutecznie zabezpieczono ponad 755 mln zł. Celem jest odzyskanie 250 mld zł, bo na tyle wyceniono uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu przestępstw VAT-owskich. Żeby zrealizować ten cel, prokuratura ma współpracować m.in. z CBŚ, CBA, skarbówką, generalnym inspektorem finansowym i stosować instytucję konfiskaty rozszerzonej majątku pochodzącego z przestępstw.

– W wytycznych ministra Zbigniewa Ziobry dla prokuratorów znalazły się zapisy, żeby od początku postępowania zlecać służbom działania mające na celu ustalenie składników majątku, ponieważ są to zazwyczaj konkretne kwoty korzyści majątkowych z wyłudzeń czy karuzel VAT-owskich. Są też narzędzia, żeby ustalić i w ramach współpracy międzynarodowej zablokować składniki majątku znajdujące się poza granicami kraju – mówił Tomasz Piekarski.

—jaga
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności