Zmiany prawa wprowadziła obowiązująca od 30 kwietnia ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o lasach (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 586; dalej: LasU). Lasy Państwowe otrzymały prawo pierwokupu lub wykupu prywatnych nieruchomości rolnych (art. 37a LasU).
Wcześniej obrót prywatnymi lasami nie podlegał tego typu ograniczeniu. Można było nimi swobodnie handlować. Nadleśniczy nie musiał wiedzieć o takich transakcjach.
Obecnie prawo pierwokupu dotyczy nieruchomości:
Co musi zrobić prywatny właściciel lasu, gdy chce go sprzedać?
Transakcja jest przeprowadzona dwuetapowo:
I. Zostaje zawarta wstępna umowa u notariusza.
II.A. Następnie o transakcji zawiadomione zostają Lasy Państwowe. Jeśli w ciągu miesiąca Lasy Państwowe (w praktyce dane nadleśnictwo) nie zgłoszą chęci nabycia nieruchomości, dochodzi do finalizacji sprzedaży.
II.B. Gdy Lasy Państwowe zechcą skorzystać z prawa pierwokupu, przystępują do transakcji i nabywają grunt na własność Skarbu Państwa po cenie, na którą umówiły się strony. Lasy Państwowe mogą zgłosić zastrzeżenie co do wartości transakcji.
* Pola wymagane
Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.