Od stycznia lepiej zarobią na uczelni

Wynagrodzenie zasadnicze adiunktów ze stopniem doktora wzrośnie o 860 zł. Dużą różnicę w portfelu odczują także osoby zatrudnione na stanowiskach asystenta, wykładowcy, lektora i instruktora. Dotychczas ich minimalna pensja kształtowała się na poziomie ok. 2400 zł. Po zmianach będzie to ponad 3200 zł – o ok. 800 zł więcej niż obecnie. Podwyżki zapowiedział na wtorkowej konferencji Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wcześniej obiecywał pracownikom uczelni znacznie więcej – w ustawie wdrażającej reformę szkolnictwa wyższego miał być przepis uzależniający wysokość ich pensji od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Na taką ustawową gwarancję podwyżek nie zgodziło się jednak Ministerstwo Finansów. W zamian ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia.

– Naszą zapowiedź z etapu prac nad konstytucją dla nauki wcielamy dzisiaj w życie. Od początku 2019 r. profesorowie będą zarabiać co najmniej 150 proc. średniego wynagrodzenia w polskiej gospodarce. 6410 zł to będzie absolutne minimum, jakie otrzymają – mówił Jarosław Gowin. I dodał, że rozporządzenie reguluje jedynie wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. A do pensji podstawowej pracowników naukowych należy doliczyć także m.in. dodatki stażowe czy zadaniowe, a także środki z grantów naukowych.

W 2016 r. przeciętne wynagrodzenie profesora w Polsce wynosiło niemal 10 300 zł (przy ówczesnym minimalnym wynagrodzeniu dla profesorów na poziomie 5390 zł). Wynagrodzenia na innych stanowiskach nie odbiegają jednak aż tak daleko od minimalnych pensji.

Pensje minimalne będą uzależnione od kwoty określonej w rozporządzeniu – będzie to stawka, w stosunku do której naliczane będą wynagrodzenia wszystkich nauczycieli akademickich. Według wyliczeń resortu podwyżki będą dotyczyły około połowy wykładowców akademickich.

– Na polskich uczelniach pracuje ok. 100 tys. nauczycieli akademickich. Na zagranicznych – kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jako państwo nie możemy sobie pozwolić na dalszy odpływ naszych najcenniejszych elit – stwierdził Jarosław Gowin. I zapewnił, że środki na podwyżki są zabezpieczone w budżecie ministerstwa, ale będzie zabiegał o dalsze wzrosty pensji dla nauczycieli akademickich.

—Katarzyna Wójcik
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności