Mieszkanie+ nie dla ubogich

Rząd pracuje nad przepisami o wysokości stawek czynszu za mieszkania wybudowane z rządowego programu Mieszkanie+.

– Powinny być przyjęte przez Radę Ministrów na przełomie września i października – mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Rząd pracuje też nad zmianami zasad najmu oraz czynszu lokali należących do gmin.

Wysoki czynsz

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania stawki za mkw. powierzchni użytkowej mieszkań wybudowanych na gruntach państwowych oddanych w użytkowanie wieczyste inwestorom.

– Stawki będą wyższe od płaconych przez najemców za lokale komunalne i socjalne – tłumaczy wiceminister Żuchowski.

Proponuje się, by uwzględniały m.in. koszt budowy lokalu i zysk inwestora. Zróżnicuje je też rodzaj zawartej umowy najmu. Więcej za lokal ma płacić np. osoba, która chce w przyszłości stać się jego właścicielem, mniej ta, którą zadowoli sam najem. W pierwszym wypadku będzie to tzw. czynsz z opcją, a w drugim bez opcji.

Na wysokość komornego wpłynie również lokalizacja inwestycji mieszkaniowej. Stawki będą odrębne dla miast wojewódzkich, gmin sąsiadujących z aglomeracjami lub z obszarem metropolitarnym oraz poszczególnych województw.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia przedstawiono też przybliżone wartości czynszów dla różnych lokalizacji. Przykładowo dla Katowic maksymalny czynsz za mkw. bez opcji dojścia do własności oszacowano na 10,27 zł, a dla województwa śląskiego 7,68 zł. Stawki czynszu z opcją będą zdecydowanie wyższe i wyniosą dla Katowic 14,68 zł, a dla województwa śląskiego 10,97 zł.

Jako wsparcie programu Mieszkanie+ trwają również prace nad zmianami zasad najmu mieszkań komunalnych, w tym socjalnych. W tym celu ma zostać znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów. Rząd chce, by w tego rodzaju lokalach w przyszłości mieszkały osoby, których dochody są niskie i nie są w stanie inaczej zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

Dochód pod lupą

Rząd proponuje, by mieszkania komunalne można było wynajmować na czas określony, nie krótszy niż pięć lat, ale nie dłuższy niż dziesięć lat. Dziś umowy najmu zawierane są na czas nieokreślony. Przy czym zmiana ma dotyczyć umów najmu zawieranych po dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Jednocześnie w trakcie najmu lokator będzie miał obowiązek składać gminie oświadczenie o wysokości dochodów. Nie oznacza to, że osoba, której sytuacja materialna się poprawi, będzie automatycznie tracić dach nad głową. Zostanie jej podniesiony czynsz i będzie mogła dalej mieszkać do końca umowy. Następnie gmina zbada, czy kwalifikuje się do zawarcia nowej umowy czy nie.

Zmiany podobają się Ewie Lipińskiej, dyrektor wydziału spraw mieszkaniowych z Urzędu Miasta w Lublinie.

– Zawieranie umów na czas określony oraz uzależnienie wysokości czynszu od dochodu to dobre rozwiązanie – uważa dyrektor Lipińska.

– Brakuje nam mieszkań dla osób, które potrzebują wsparcia. Dzięki tej zmianie będzie więcej lokali do zagospodarowania.

etap legislacyjny: prace wewnątrzresortowe
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności