Kary za gwałt mają być zaostrzone

W Sejmie rozpoczynają się prace nad zmianami w kodeksie karnym. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Za gwałt, którego skutkiem jest śmierć, będzie grozić od ośmiu do 15 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. Za gwałt na dziecku będzie grozić od pięciu do 25 lat więzienia.

Z kolei za gwałt z użyciem broni palnej, noża lub środka obezwładniającego ma grozić od trzech lat pozbawienia wolności do 15 lat (bo czyn taki zostanie uznany za zbrodnię). Dodatkowo sąd zakaże zbliżania się i kontaktowania, jeśli poprosi o to ofiara. Przestępcy, którzy zgwałcą dziecko i doprowadzą do jego śmierci, skazani na dożywocie nie będą już mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia. Autorzy przewidzieli jednak wyjątek: prawo łaski, które pozwoli zmienić decyzję sądu o całkowitym zakazie przedterminowego zwolnienia. Z kolei za gwałt ze szczególnym okrucieństwem kara wyniesie nawet 25 lat więzienia. Teraz sąd może skazać za to najwyżej na 15 lat.

Przy okazji zmian w KK MS chce też zmienić przepisy o wykonaniu kary. Sąd będzie mógł odroczyć wykonanie kary do roku więzienia, jeżeli liczba osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów. Odroczenia nie dostaną jednak skazani, którzy dopuścili się przestępstwa z użyciem przemocy czy gwałtu.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności